Councillors

Mr Geoff Brodie

Welcome to My Website

Geoff BrodieI am the former Geoff Lumley - name changed by Deed Poll May 2017.

On 4 May 2017 the people of Newport East ward (the communities of Pan, Barton and Shide) honoured me by re-electing me overwhelmingly for a fourth time as their IW councillor (and Newport Parish councillor) for the next 4 years. It will, as ever, continue to be my role to challenge, hold to account and scrutinise the decisions of the Council leadership. Of course I will spend most of my time on ward matters, which is my main function. I hope I will continue to get the balance right.

Please leave messages on my Home phone number and I will get back to you within 24 hours, unless I am away. I also generally respond to emails within 24 hours, particularly those from residents, again unless I am away.

My News

05/05/2017 - Advice
Do not hesitate to phone me if you have a problem you think I can help with, or an opinion you wish to express. I am also happy to visit you.

18/03/2019 - Regular Newsletter
The sixth Newsletter of my 4th term of office (and the 47th in the nearly 14 years I have been your councillor) will be delivered to all households during April/May 2019. Let me know if you haven't had one by the end of that period.

30/01/2018 - Why 'Independent Labour' ?
After nearly 35 years membership, long-time Labour IW Councillor Geoff Brodie left the party on 29 January 2018. Geoff explained, "Although I have no issues with the national party, particularly un.... More >>

Surgery Details

About Me

Name: Mr Geoff Brodie
Political Group: Independent Labour
Electoral Division: Newport East
Address: 30 Fairlee Road
Newport
Isle of Wight
PO30 2EJ
Telephone: 521686
E-Mail: 
Biography: I live two minutes walk outside Newport East, in Fairlee Road, with my partner Mary. I have lived in Newport for 27 years and 30 years on the Island in total, having moved here from London - where I gained a BSc honours degree at the London School of Economics in 1979. Originally I am from Sunderland and then Durham in the north east - which you will be able to tell when I speak! I am now 62 years old.

I took early retirement in 2013 after a working life in local government (20 years in housing and social services) and then the civil service (14 years). Throughout my working life I was an active trade unionist and I retain retired and community membership.

I have been involved in Pan issues for over 20 years and am delighted to be both it's and Shide's elected representative at County Hall.

CHANGE OF SURNAME:- As of 8 May 2017 I reverted my surname by Deed Poll to my birth surname of BRODIE. I was adopted by my stepfather as a child. As my mother died in 2015 I have decided to revert to the surname of my long-deceased father, Edward Alan Brodie who died after an epileptic fit a few years before my mother re-married.


Register of Interests.

View my declaration of interests.

Meeting Attendance

The table below records the attendance over the last 12 months by the councillor at meetings of the full Council, Cabinet (for Cabinet members) and those committees and panels of which the councillor is a member.

Meeting Name Meeting Date Attended Meeting
Full Council 24/07/2019 Attendance
Full Council 15/05/2019 Attendance
Policy and Scrutiny Committee for Regeneration, Planning, Housing and the Environment 02/05/2019 Attendance
Planning Committee 16/04/2019 Attendance
Extra-Ordinary Meeting 13/03/2019 Attendance
Full Council 27/02/2019 Attendance
Policy and Scrutiny Committee for Regeneration, Planning, Housing and the Environment 07/02/2019 Attendance
Full Council 16/01/2019 Attendance
Planning Committee 11/12/2018 Attendance
Full Council 21/11/2018 Attendance
Appointments Panel 30/10/2018 Attendance
Health and Wellbeing Board 25/10/2018 Attendance
Policy and Scrutiny Committee for Adult Social Care and Health 15/10/2018 Attendance
Appointments Panel 08/10/2018 Attendance
Planning Committee 25/09/2018 Attendance
Full Council 19/09/2018 Attendance
Policy and Scrutiny Committee for Adult Social Care and Health 17/09/2018 Attendance